Yüzyılın Kuyruklu Yıldızı Geliyor

 

kyldHenüz 4 ay önce keşfedilen ISON kuyruklu yıldızı için, bazı gökbilimciler şimdiden yüzyılın kuyruklu yıldızı demeye başladılar. Çünkü ISON o kadar parlak ki, bu yılın sonlarına doğru Güneş'e yaklaştığında, yalnız geceleri değil, gündüzleri bile çıplak gözle görülebilecek.
ISON'un Güneş'e mesafesi şu sıralarda Jüpiter yörüngesi kadar uzak. Çok sönük bir yıldız gibi ancak güçlü teleskoplarla bakıldığında görülebiliyor. Fakat bu sönük noktanın parlaklığı ISON Güneş'e yaklaştıkça gittikçe artarak en yakın noktasında doruk noktasına çıkacak ve ondan sonra daha birkaç ay Dünya'dan görülebilecek.
Bu tür yörüngelere sahip kuyruklu yıldızlara Güneş traşlayıcısı (Sun grazer) denmekte. ISON, 28 Kasım'da en yakın noktasına geldiğinde Güneş ile mesafesi sadece 1 milyon km olacak. Güneş – Dünya mesafesinin 150 milyon km olduğu anımsandığında Güneş sıcaklığını ne derecede duyacağı tahmin edilebilir.
ISON'u Eylül 2012'de iki Rus gökbilimcisi Vitali Nevski ve Artyom Novichonok keşfettiler. ISON adı Rus bilimcilerin yürüttükleri Uluslararası Bilimsel Optik Ağ (International Scientific Optical Network) programının baş harflerinden gelmiş. NASA yetkilileri ISON'un parlaklığından önemli ölçüde toz ve gaz sürüklediğinin anlaşıldığını söyleyerek, çekirdek büyüklüğünü şimdilik 1 – 10 km arası olarak tahmin etmekteler.
Güneş'e en yakın noktasından geçtikten sonra ISON hala Güneş'e düşmeden veya parçalanmadan yoluna devam ediyorsa en yüksek parlaklığa ulaşacak. Bu aşamada Ay kadar büyük olmasa da, Ay kadar parlak olup gündüz bile uzun kuyruğu ile çıplak gözle görülebilecek.
Fakat yine NASA'dan Don Yeoman, henüz bunu söylemek için çok erken diyor. Geçmişte de bazı kuyruklu yıldızlar uzaktayken büyük görünüp Güneş'e yaklaştıkça eriyip parçalanmışlar veya gaza dönüşerek küçülmüşlerdi. Yeoman "Kuyruklu yıldızlara bu konuda güven olmaz. 1973'teki Kohoutek kuyruklu yıldızı için de benzer sözler söylenmişti ama Kohutek sıcağı görünce buharlaşmıştı" demekte.
Buna karşılık ISON'un yarısından küçük olan Lovejoy kuyruklu yıldızı 2011'de Güneş'in çok yakınından geçerken gökbilimcilerin tahminlerinin aksine yok olmadan yluna devam etti ve parlaklığını çok artırdı. ISON eğer parçalanırsa parçaları yörüngesi üstünde bir inci dizisi gibi görünecek.
Ison'un Dünya'ya bir zarar verme olasılığı yok. Bize çok uzaklardan geçecek. Ancak parçalanmadan ve buharlaşmadan yoluna devam ederse gerçekten yüzyılın uzay gösterisinin yıldızı olacak. Yörüngesi Dünya'nın Kuzey kutbu üstünden geçtiği için de Kuzey yarımküreden gece boyu sürekli görülebilecek.

 

Kaynakça:
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2013/18jan_cometison/

©2010 Luna Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri