Bilimania

ETKİNLİKLER

E-Bülten

Adınız Soyadınız (*)

Lütfen alfabetik karakter kullanınız.
Email Adresiniz (*)

Sistemde kayıtlı bir e-posta adresi girişi yaptınız, ya da hatalı bir e-posta adresi!
Güvenlik Kodu
Güvenlik Kodu
  Güncelle
Geçersiz girişBermuda Şeytan Üçgeni Nedir ?


Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen bölge geçtiğimiz 100 yıllık zaman içerisin de lanetli bölge olarak efsaneleşmiştir. Bermuda Şeytan Üçgeni Atlantik Okyanusu’nun 500.000 mil karelik bir alanını kaplar, haritaya kuşbakışı bakıldığında Bermuda, Miami ve Puerto Rico Adaları’nın sınırları içerisinde kalan bölgeye üçgen şeklinde çizildiğinde ortaya çıkan alandır. Bermuda Üçgeni’nin bulunduğu bu alanda üstünden uçarak geçen ve yüzen gemi uçak enkazları bulunmaktadır. Bilimadamları da dahil birçok insan bu esrarengiz olayları açıklayamadı ve doğaüstü kötü güçlerin o bölgeye hakim olduğu efsanesi yıllar boyu devam etti. Ancak son yıllarda yapılan bilimsel  araştırmalar  sayesinde, Bermuda Şeytan Üçgeni hakkında bilimsel açıklama yapıldı. Bu doğaüstü olayların okyanus tabanından yükselen doğalgazdan kaynaklandığı sonucuna varıldı.

Doğalgaz genelde kara parçalarının arasından çıkmasına rağmen aynı şekilde okyanus tabanından da çıkabilir. Nitekim denizin tabanı da suyla kaplanmış kara parçalarından oluşmaktadır. Ancak okyanuslardaki derinlik çok olduğu için alttaki kara parçaların da fazlaca basınç vardır. Basınç etkisindeki yerlerden yukarıya çıkmak isteyen doğalgazlar düşük ısı sebebiyle gaz halden katı hale dönüşürler. Dönüştükten sonra da beyaz tebeşirimsi bir hale gelirler. Bu olay ortaya çıktıktan sonra konuya bilim adamlarından bir açıklık getirilmiştir;
Okyanus tabanı bazen ısınabilir, bu ısınma sonucunda tebeşirimsi doğalgaz eriyerek sudan daha hafif bir hal alır ve su yüzeyine doğru yükselir. Yükselme esnasında tabandan su yüzüne kadar bir girdap oluşur. Bu olay esnasından oradan geçen veya yüzen ne varsa girdap etkisiyle okyanusun dibine iner. Çünkü gazın diğer maddelere göre kaldırma kuvveti daha azdır. Gazlar yukarı yükseldikten sonra girdap ortadan kaybolur ve herşey eski haline döner. Girdap olayı gemileri etkiliyormuş gibi gözüksede aynı şey uçaklar içinde geçerlidir.

Aynı şekilde yüzeye çıkmış doğalgazlar havadan daha hafif olduğu için yükselmeye devam ederler ve bu kez girdap etkisi atmosferde oluşur. Ayrıca uçak motolarında benzinin yanması için oksijeninde olması gerekmektedir.  Atmosfer de girdap oluşma sırasında hava olmadığı için oksijen de olmaz ve motor bu yüzden çalışamaz. Sonuç olarak uçak hızla denizin dibine doğru çekilir.

Gördüğünüz gibi sevgili çocuklar, Bermuda Şeytan Üçgeni bölgesi hakkında doğadışı bilgiler aslında doğru değil. Bu bölgenin sırrını beraberce öğrendik.

©2010 Luna Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri